KIKINDA- Budimo bolji da bi nam bilo bolje! Budimo iskreni, svi smo postali prilično vešti u primećivanju lošeg oko nas. Začas prepoznamo sebičnost, nepravdu, bezosećajnost, bahatost, lenjost, neodgovornost, kukavičluk….

Sve to lako uočimo kod drugih i brzo se uhvatimo u zajedničko nabrajanje šta sve u našem okruženju ne valja. Ali kada smo poslednji put zastali i stvarno se zapitali: ko su, uopšte, dobri ljudi danas? Šta ih to čini dobrim: koje vrline i osobine? I još važnije, ono pitanje od kog često sklanjamo pogled je: kakav sam ja čovek?  Koliko sam ja dobra osoba?

Psihologija dobrote

Mnogi su navikli na psihologiju  kao nauku koja govori o mentalnim bolestima,emocionalnim poteškoćama, toksičnim osobama, manipulaciji, narušenim odnosima.

Foto: Freepik

Međutim, psihologija nam itekako može pomoći, ne samo u odgovoru na pitanje šta jednu osobu čini dobrom , već i kako postati dobra osoba. I da ne bude nesporazuma. Dobrota se često pogrešno razume. Ona se lako svede na „finoću“: da čovek bude prijatan, tih, uvek ljubazan, uvek dostupan, uvek spreman da se povuče. Ali dobrota o kojoj  ćemogovoriti u ovom serijalu mnogo je složenija od prijatnog ponašanja koje neka osoba ima u odnosu sa drugima- i za sada ništa dalje neću otkrivati.

Gde su nestale vrline?

Koliko često čujete, a možda i sami konstatujete- Ne isplati se biti dobar? I kako smo uopšte došli do te računice? Da li vas to rastužuje i zabrinjava? Prestajemo li i da se ponosimo time što je neko čestit, odgovoran, pravedan, hrabar, saosećajan, odmeren, pouzdan? Kada su to vrline počele da se izjednačavaju sa  naivnošću, a sebičnost, bahatost i neodgovornost kao „snalaženje“?

Imam utisak da se mnoge mane lakše pravdaju nego što se vrline poštuju. A od odnosa prema vrlinama zavisi čemu ćemo se diviti, šta će nas kroz život voditi i kakvi ćemo, na kraju, jedni za druge postajati. Zbog toga pokrećemo serijal „Ko su dobri ljudi?”, vođen idejom:Budimo bolji da bi nam bilo bolje.

Foto: Freepik

Kroz ovaj serijal upoznavaćemo šta je psihologija otkrila o dobrim ljudima, koje osobine i vrline imaju, ali i kako svako od nas može da razvija dobrotu.Jer zaista se isplati. U pisanju serijala rukovodiću se i knjigom „Ko su dobri ljudi- psihologija pozitivne osobe” autorki dr Majde Rijavec i dr Dubravke Miljković, koje su na pristupačan i jasan način približile psihologiju ljudskih vrlina i karakternih snaga.

Poruka za poneti

Foto: Freepik

Postoji misao koja se često pripisuje patrijarhu Pavlu:„Biće nam bolje kada mi budemo bolji.“ U toj rečenici staje suština čitave priče. Jer svet oko nas postaje ono što svakodnevno unosimo u njega- kroz reči, postupke, izbore, odnos prema ljudima i odgovornost koju prihvatamo ili izbegavamo. Promena retko počinje negde daleko.Najčešće počinje onda kada čovek iskreno postavi sebi pitanje:„Kakav sam ja čovek?“ Dobro došli u serijal: Ko su dobri ljudi?

Tatjana Tanović, psiholog i psihoterapeut Centra “Poveži se”. Ulica Jovana Jovanovića Zmaja 47. Kontakt telefon 069- 435 26 86. Njene stručne savete i preporuke objavljujemo subotom.