KIKINDA- U Galeriji Novaž, povodom Međunarodnog dana muzeja, otvorena je izložba „Život u banatskoj vojnoj granici“ autora Ivana Radića, koja kroz dokumenta, rekonstrukcije i artefakte prikazuje svakodnevicu stanovništva južnog Banata u periodu Vojne granice.

Izložba je priređena povodom 300 godina od Požarevačkog mira i osvetljava istorijske i društvene promene koje su tokom 18. i 19. veka oblikovale Banat. Posetioci mogu da vide kako su živeli graničari, kako su izgledala naselja, ali i na koji način je vojna organizacija uticala na svakodnevicu ljudi.

Posebnu pažnju privukle su rekonstrukcije uniformi, istorijske mape i prikazi nekadašnjeg stanovanja. Autor izložbe istakao je da je vojna uniforma vremenom postala deo narodnog identiteta, iako je u početku nailazila na otpor stanovništva:

– Uniforme su kasnije bile toliko prihvaćene da su ih graničari nosili i nakon završetak vojnog roka kao uspomenu na ratišta na kojima su bili. Pojedini delovi vojne uniforme prihvaćeni su i kao narodno odelo- rekao je Radić.

 

Slike i rekonstrukcije uniformi nastale su u saradnji sa studentima Fakultet primenjenih umetnosti i pozorišnim kostimografima, a deo postavke čine i predmeti iz zbirki kikindskog muzeja. Miloš Pušara, v.d. direktora Narodnog  muzeja, najavio je stručna vođenja i predavanja za posetioce i učenike.

Poseban deo postavke predstavljaju makete kuća iz 18. veka i koliba u prirodnoj veličini, koja je izazvala veliko interesovanje publike.

Otvaranje izložbe upotpunili su Milan i Vid Vašalić izvođenjem starih pesama na gajdama i gitari.

(foto: Čedomir Vujanić)