KIKINDA- U dve ambulante Opšte bolnice Kikinda, u okviru kampanje “Euromelanom 2026”, koja se istovremeno organizuje širom Srbije, pregledana su 32 pacijenta. Našem portalu to je potvrdio dr Siniša Jolić, specijalista dermatovenerologije i subspecijalista angiologije:

– Odziv je bio iznad očekivanja i svi termini bili su popunjeni. Ova kampanja organizuje se od 2008. godine i ima za cilj da podigne svest ljudi o samopregledima i redovnim odlascima kod dermatologa, naročito ukoliko imaju više od 50 mladeža ili primete promene na koži. Ovakve preglede u našim ambulantama obavljamo i van kampanje. Pozivam zainteresovane građane Kikinde da dođu kako bismo ih pregledali- rekao je dr Jolić i nastavio:

-Tokom današnjih pregleda otkrio sam jedan karcinom bazocelularnog tipa, koji će brzo biti saniran. Na sreću, nije bilo sumnjivih karcinoma niti sumnje na melanom. U našoj ustanovi godišnje kod petnaestak osoba dijagnostikujemo melanom, dok je deset puta više pacijenata sa nemelanomskim tumorima kože. To je prosek u Srbiji i u svetu- saopštio dr Jolić.

Osim njega, žene i muškarce koji su se prethodne sedmice prijavili za ovogodišnju kampanju pregledala je i posavetovala dr Milica Agić, specijalista dermatovenerologije.

Lekari naglašavaju da je rano otkrivanje melanoma ključno za uspešno lečenje. Sunce predstavlja najveći rizik, a najugroženiji su građevinski radnici i poljoprivrednici koji najveći deo dana provode na otvorenom. Stručnjaci upozoravaju da bi izlaganje suncu trebalo izbegavati u periodu od 11 do 18 časova.

Ovogodišnja kampanja poseban fokus stavila je na dezinformacije o sunčanju i zaštiti kože koje se šire društvenim mrežama, naročito među mladima.

Organizatori upozoravaju da se na platformama poput TikToka i Instagrama sve češće promovišu opasni trendovi, poput namernog izlaganja suncu bez zaštite.