KIKINDA- Smešten u nekadašnjoj fabrici crepa, bivšem pogonu II fabrike “Toza Marković”, u objektu stare industrijske arhitekture sagrađenom davne 1895. godine, Atelje “Terra” je prethodnih sedam dana ugostio studente iz Rijeke, Osijeka, Cetinja, Novog Sada i Beograda.

Studentima akademija umetnosti iz tri države i njihovim mentorima pružila se prilika da spoznaju sve blagodeti prostora koji je već decenijama nepresušni izvor inspiracije vajarima iz celog sveta.

Profesor sa Akademije primenjenih umetnosti u Rijeci, Luka Petrinjak iz Zagreba, istakao je da ga je boravak u “Terri” posebno inspirisao:

– Ova glina me je vratila u mladost, kada sam izučavao vajarstvo. Ovaj ambijent, tolika količina materijala i prijatni domaćini doneli su mi novi pogled na vajarstvo. Ne samo to, ovaj atelje i glina su me ponukali da napravim i dva rada- rekao je Petrinjak.

Poput profesora, i studentkinje iz Rijeke bile su fascinirane ovim umetničkim i arhitektonskim biserom, koji je stavljen pod zaštitu države:

– Prvi put sam u Kikindi i ovde je veoma lepo. Nadam se da ću imati priliku da ponovo dođem. Glina je veoma specifična, mislila sam da će rad sa njom biti mnogo teži, ali je istovremeno i prijatna za rad i za dušu. Čula sam za “Terru”, ali nisam očekivala ovako lepu atmosferu i druženje sa kolegama- rekla je studentkinja Tesa Prgomelja Kanjuh. Sličnih utisaka je i njena koleginica Milica Alma:

– Još kada sam upisala Akademiju, jedna naša profesorka pričala nam je o Kikindi i “Terri”. Nadala sam se da ću ovde napraviti skulpturu većih dimenzija, i to sam i uspela. Mnogo sam naučila, pre svega tehnički- istakla je ona.

Studentkinja vajarstva sa cetinjskog Fakulteta likovnih umetnosti, Iva Tripković, kaže da je “Terra” već dobro poznata među studentima iz Crne Gore:

– Već godinama unazad kolege i profesori sa Cetinja dolaze ovde. Ovoga puta smo došle Evgenija Popović i ja. Počašćena sam što sam deo ovog studentskog kampa, koji se u ovom formatu, kako kažu domaćini, realizuje od 2021. godine.

Uz pomoć mentora kreirali smo skulpture većeg formata. Šteta što smo bili samo nedelju dana. Ovo je zaista svetska priča- rekla je Tripković.