KIKINDA- Pacijenti u Vojvodini najviše se žale na komplikovanu i obimnu papirologiju, ali i hroničan nedostatak medicinskog osoblja, pre svega lekara.

To je u Kikindi, na sastanku posvećenom zdravstvenoj zaštiti, zdravstvenom osiguranju i problemima sa kojima se građani obraćaju zaštitnicima prava pacijenata u Severnobanatskom okrugu, izjavila doc. dr Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana:

– Ljudi koji se već dovoljno bore sa određenim bolestima često ne razumeju u potpunosti sva uputstva i procedure. Takođe, žale se na hroničan nedostatak lekara i medicinskog osoblja.

Ovakvi sastanci prilika su da sagledamo trenutno stanje i saznamo sa kojim se problemima suočavaju zaštitnici prava pacijenata, lokalne samouprave i zdravstvene ustanove u Vojvodini.

Nakon obilaska svih sedam okruga, nadležnim institucijama i pokrajinskim sekretarijatima uputićemo preporuke i mišljenja radi poboljšanja stanja- kazala je ona.

Još je dodala da su se preporuke koje su do sada upućivane nadležnim institucijama, na osnovu žalbi pacijenata, odnosile i na povredu principa ravnopravnosti polova. Boris Stupar, zaštitnik prava pacijenata u Kikindi, navodi da mu se u proseku mesečno obrati desetak građana:

-Najčešće pritužbe odnose se na kvalitet rada doktora, ljubaznost, ponašanje i eventualne stručne greške. Problemi ove vrste često mogu da se reše i bez formalnog pokretanja postupka, kroz razgovor i medijaciju između lekara i pacijenta.

Međutim, ne možemo da utičemo na nedovoljan broj termina za zakazivanje pregleda kod specijalista, kao ni na gužve koje nastaju u čekaonicama zbog nedostatka lekara- rekao je Stupar.