KIKINDA- Veliki broj vernika i sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve okupili su se danas u manastiru Svete Trojice kod Kikinde kako bi obeležili hramovnu slavu ove svetinje na drugi dan Duhova.

Svetu arhijerske liturgiju služio je mitropolit banatski Nikanor, koji je u besedi istakao da se na današnji dan ispunjava ono što su Bog Otac, Sin i Sveti Duh odredili za svet i sve što je u njemu.

Manastir Svete Trojice podignut je 1887. godine, kao zadužbina Melanije Nikolić rođene Gaičić. To znači da će se naredne  obeležiti 160 godina od izgradnje ove svetinje.

Ovo je prvobitno bio muški manastir, a taj status je ova svetinja dobila 1908. godine. Vladika Sava Šumadijski, 1980. godine, ukazom, preimenovao je manastir u ženski. Osamdesetih godina prošlog veka dograđen je konak uz manastir.

Kumovi ovogodišnje slave bili su članovi porodica Fijatov iz Zrenjanina.

(foto, Čedomir Vujanić i GRADSKI)