KIKINDA- Umetnosti predana četvrt veka! Sandra Stanković, slikarka i ikonopisac iz Kikinde, predstavila je sugrađanima u Galeriji Nova izložbu “Simbioza”, na kojoj je izloženo šezdesetak ikona.

Autorka se prisetila da je svoju prvu samostalnu izložbu imala pre 22 godine u Narodnom muzeju, a od tada je izradila više od 3.000 ikona. Ljubav prema umetnosti prenela je i na ćerku Natašu Ćirić.

Posebnu emociju i simboliku izložbi daju upravo tri ikone koje je izradila njena ćerka i deo su postavke. Na to je tokom otvaranja ukazao Leonard Valenta, istoričar i književnik, dugogodišnji prijatelj i saradnik autorke:

-Od Sandre sam naučio da ništa ne mora, a sve može. Ova izložba nije pred nama samo da je pogledamo, već da je doživimo, razumemo i ponesemo sa sobom.

Ovo nije samo estetski doživljaj, već i podsetnik da negujemo duhovnu vertikalu i budemo ljudi jedni drugima. Hvala ti, Sandra, na ovom daru i što nas iznova učiš da gledamo i vidimo- rekao je Valenta.

O stvaralaštvu Sandre Stanković govorio je i protojerej Boban Petrović, starešina Hrama Svetih Kozme i Damjana, istakavši posebnu duhovnu energiju koju njene ikone nose.

Autorka je objasnila da posebnost izložbe leži i u materijalima na kojima su ikone nastajale:

– Ikone sam radila na drvenim podlogama koje sam dobila od prijatelja i ljudi iz mog okruženja. Oni su obeležili moje stvaranje i moj život. Iza mene je četvrt veka rada.

Na izložbi su uglavnom novi radovi, dok je najstariji iz 2009. godine. Posebnu emotivnu notu dala su tri rada moje ćerke Nataše- rekla je višestruko nagrađivana umetnica, uspešna preduzetnica i humanitarka.