KIKINDA- Gladne i žedne, kod Osnovne škole „Sveti Sava“, prošle subote, tokom popodnevnih časova, pronašli smo tri šteneta.

Ganuta tužnim prizorom, naša sugrađanka, Biljana Cvijan, koja živi kod škole, dala im je granule i vodu. Malaksali i neugranjeni, halapljivo su gutali, iznureni od avgustovske žege.

Trebalo im je neko vreme da se odmore, a onda su krenuli za nama. Odustali smo od naše planirane šetnje i polako sa njima stigli do radnje „GM Shop“. I vlasnica ih je nahranila, a nakon toga pozvala Zoohigijenu. Najpre se niko nije javilo, ali su nedugo zatim došli radnici Zoohigijene i nesrećne kučiće odneli u prihvatilište.

Naša objava na društvenim mrežama o tri šteneta izazvala je veliko interesovanje čitalaca. Već po običaju, bilo je prizemnih, ali i konstruktivnih komentara i predloga. Želeći da čujemo u kakvom se stanju nalaze nedelju dana kasnije, u petak smo pozvali nadležne u službi Zoohigijene.

Osim priče o tri šteneta, interesovalo nas je da li su i u kojoj meri Kikinđani zainteresovani da udomljavaju napuštene ljubimce, ali i sa kakvim se situacijama njihovi radnici sreću na terenu. Ovaj slučaj sigurno nije usamljen. Iz Zoohigijene nam je rečeno da će najpre o tome morati da obaveste nadređene jer oni moraju da daju “zeleno svetlo”.

To se nije desilo. Šteta. Hteli smo ovim primerom da ukažemo na problem napuštenih kućnih ljubimaca u našoj sredini, ali i podstaknemo sugrađane da pokažu empatiju prema psima i da se procenat udomljavanja, eventualno, poveća.