KIKINDA- Šetnjom “Besmrtnog puka” gradskim trgom i polaganjem venaca na spomen- ploču Dragutinu Ristiću, u holu Gradske kuće, kao i na monumentalni spomenik žrtvama fašizma, Kikinđani i njihovi gosti obeležili su Dan pobede nad fašizmom.

Učesnici povorke prethodno su se prošetali i do spomen obeležja “Tuga”. Centralni deo programa održan je kod spomenika, koji je podignut 29. novembra 1961. godine i važi za prvi apstraktni spomenik na prostoru nekadašnje Jugoslavije:

-Naši preci su ginuli u ratovima, kako bismo mi danas živeli u slobodi. To je najveća svetinja koju danas slavimo.  Srbija više nema ljudu za takva stradanja i zbog toga nam je važno da sačuvamo mir- poručio je Mladen Bogdan, gradonačelnik Kikinde.

Savo Orelj, predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a, podvukao je da je 9. maj, Dan pobede nad fašizmom jedan od najvažnijih datuma u istoriji:

-Kapitulacijom fašitičke Nemačke stavljena je tačka na najkrvaviji sukob koji je svet ikada video. Sećamo se miliona nevinih žrtava, stradalih u borbi protiv zla. Jugoslavija je dala više od milion žrtvava u Drugom svetskom ratu, najviše srpske nacionalnosti. Na ovaj način negujemo kulturu sećanja- rekao je, pored ostalog, Orelj.

Kikinda se šetnji “Besmrtnog puka” prvi put pridružila 9. maja 2019. godine. Nakon toga, manifestacija je u nekoliko navrata izostajala zbog pandemije i tragičnih majskih događaja u Srbiji, ali je ove godine ponovo organizovana u punom obimu.

Njen isključivi i osnovni cilj jeste očuvanje kulture sećanja na sve one koji su dali svoje živote u svim oslobodilačkim i odbrambenim ratovima od 1912. do 1999. godine.

Ikonografija je uvek ista. U koloni se nose fotografije poginulih rođaka i predaka, državne i zastave Besmrtnog puka.